Vyplatí se však články na LinkedIn vůbec publikovat a jak je psát tak, aby je lidé opravdu četli? Tyto dvě otázky se budeme snažit vyřešit v následujícím článku.
Proč se vyplatí články na LinkedIn vůbec publikovat?
- Publikování kvalitního obsahu na sociálních sítích může sloužit jako nástroj k oslovení nových klientů případně zlepšení vztahů s těmi stávajícími.
- Jako autor článku na LinkedIn získáte čtenáře a tím i dosah bez potřeby investovat do reklamy nebo článek složitě sám propagovat.
- Článek se stane součástí profilu a dokresluje tak vaši celkovou osobní značku profesionála v daném oboru.
- Článek je dlouhodobě dostupný i po jeho publikování. Krátké příspěvky velice rychle mizí (většinou v řádu několika dnů). Článek zůstane online, dokud jej sami nesmažete nebo si nezrušíte LinkedIn profil.
- Článek je dohledatelný i přes externí vyhledávače jako je Google či Seznam.
- Čtenář není při čtení článku rušen ostatním obsahem a reklamou (oproti feedu). Po určitou dobu máte jako autor jeho celkovou pozornost jen pro sebe.
- Psaní článků Vám může také pomoci rozšířit svou síť o nové zajímavé kontakty, ke kterým byste se normálně nedostali. V zásadě se tak publikování obsahu stává formou networkingu.
Jak psát na LinkedIn atraktivní články
Abychom neplácali jen všeobecně známé poučky, zkusili jsme na to jít trošku věděcky, a to na základě publikovaných dat v odborných článcích a metody pokus omyl při psaní vlastních příspěvků. Výsledkem je několik málo doporučení, které vám pomohou psát atraktivnější články.
Většina číselných údajů, o které se v textu opíráme pochází z tohoto zdroje: 10 LinkedIn Publishing Tips: We Analyzed 3000 LinkedIn Blog Posts
1) Titulek (headline)
Titulkem (headlinem) článku vše začíná, my si ho však necháme až na konec. V klidu si napište svůj článek a teprve potom se snažte vypotit ten správný headline. Sami jsme si několikrát vyzkoušeli, že se ze základní myšlenky článku může postupem času stát něco trošku jiného nebo že napsaný headline nakonec úplně neodpovídá obsahu. Také si při psaní utříbíte všechny myšlenky a samotný titulek se pak lépe vymýšlí.
Titulek je alfa a omega vašeho článku. Dejte si s jeho tvorbou záležet. I průměrný obsah se totiž bude dobře prodávat, pokud trefíte správný titulek. Naopak to však neplatí. Můžete psát skvělé články, ale publikum si je nenajde, pokud je nezaujmete titulkem. Na internetu jsou dnes tuny různého obsahu a lidé si vybírají to, co je na první pohled zaujme.
Vytvářet skvělé titulky mávnutím kouzelného proutku umí málokdo a ani my mezi ně nepatříme. Níže však najdete několik málo doporučení, které nám pomáhají alespoň nastavit si směr a hlídat formu.
a) Délka Vašeho titulku by se měla pohybovat mezi 40-49 znaky.
- Články s takto dlouhými titulky mají velice dobrý dosah. Samozřejmě se toho nemusíte držet striktně. Pokud bude mít Váš headline 39 či 54 znaků, stále jste na dobré cestě.
b) Nepište titulky formou otázek.
- Chcete se stát úspěšným podnikatelem?
Lidé se chtějí něco dozvědět bez námahy větší než je samotné čtení. Titulek formou otázky vzbuzuje pocit, že pro zjištění informace budu muset něco udělat a my čtenáře nechceme odradit hned na začátku.
c) Nejlepších výsledků dosahují titulky tipu návodů (Jak…. ) nebo seznamů (10 kroků/důvodů/nástrojů pro….)
- Jak se stát úspěšným podnikatelem.
- 10 kroků, které z Vás udělají úspěšného podnikatele.
Určitě už jste v angličtině narazili na články tipu: How to make ….. nebo…..10 reasons why…. Je jich sice plný internet, ale podobné headliny stále fungují. Dát totiž člověku omezený a rychlý návod, jak získat něco, co aktuálně potřebuje, je v dnešní uspěchané době k nezaplacení.
__
Poznámka autora:
Tento jednoduchý headline tipu “Jak” mi pomohl získat řadu zajímavých kontaktů a i po roce funguje jako velice dobrá reference pro získání nových zakázek.
d) U titulků se také vyplatí jít trošku do detailu a nezmiňovat téma jen obecnou (povrchní) formou.
Držte se své cílové skupiny a nechtějte hned oslovit masy, takové příspěvky rychle zapadnou. Pokud podle této poučky upravím výše zmíněné titulky, pak by mohly vypadat nějak takto:
- Jak se ženy na mateřské dovolené mohou stát úspěšnými podnikatelkami.
- 10 kroků pro začínající podnikatele, které Vám pomohou vybudovat úspěšnou firmu.
Jak si svůj titulek dopředu otestovat?
- Nejjednodušší cesta je sepsat pár nápadů a otestovat si je na lidech ve svém okolí. Nápady jim ukažte na kousku papíru a sledujte první reakce. Vůbec nevadí, že nejsou z oboru a samotnému článku nebudou 100% rozumět. Jde o první dojem, často spíše pocitovou záležitost.
- Pokud chcete vyzkoušet trošku sofistikovanější metodu, můžete zkusit službu KingSumo Headlines. Plugin je skvělý pomocník, pokud využíváte WordPress pro správu svých webových stránek či blogu.
Jak to funguje? K danému článku sepíšete několik různých headlinů a systém automaticky ukazuje různé titulky, různým lidem. Nakonec vybere ten, který měl nejlepší výsledky. Svůj headline si tak můžete otestovat ještě před tím, než budete článek publikovat na LinkedIn. Služba je však placená. - Další možností je využívat vašich pravidelných email newsletterů a titulek vyzkoušet formou klasických A/B testů stejně jako předmět samotného emailu.
- Placenou variantou může být vytvoření několika textových reklam na Google Ads a sledovat, na které se kliká nejvíce.
- Vynechat nemůžeme ani sociální sítě. Pomocí služby Title Tester můžete se svými kontakty na sociálních sítích sdílet několik variant titulků a zpětně měřit, na který se klikalo nejvíce.
2) Samotný text příspěvku
O čem vlastně psát? Záleží na Vašich cílech a cílové skupině, kterou chcete oslovit.
Dám příklad: Mým cílem je pomocí publikování článků získat nové kontakty ve své cílové skupině, přitom nabízím služby středně velkým firmám a jednotlivcům v oblasti digitální komunikace. Své články tedy píšu hlavně pro ně a snažím se k tomu přizpůsobit jak formu, tak samotný text.
První věc, ve které byste měli mít před psaním jasno je tedy:
- Cíl publikování článků a
- cílová skupina, pro kterou píšete.
Abychom vás však nenechali do začátku úplně na holičkách, připravili jsem několik doporučení, které platí pro různé typy článků nehledě na cílovou skupinu. Některé z nich jsou podložené daty, jiné zkušeností.
a) Více čtené jsou delší příspěvky o cca 1900 slovech.
b) Nezapomínejte na vizuálně založené čtenáře a přidejte do textu pár obrázků. Ideální je 8 doprovodných vizuálů. Co značné míry to však záleží na délce samotného příspěvku. Minimálně jeden by však měl mít každý příspěvek, jelikož zastoupí funkci headeru (úvodního obrázku), který se zobrazuje ve všech náhledech při sdílení textu.
c) Rozdělte svůj text do 5, 7 či 9 částí. Každá část by měla mít svůj vlastní nadpis.
d) Pište své příspěvky bez citového zabarvení. I když se pozitivně laděným příspěvkům daří sbírat kladná hodnocení (Like), k neutrálním příspěvkům se lidé raději vyjadřují formou komentářů a příspěvek má tak lepší celkový dosah.
e) Pište své příspěvky jednoduše. Snažte se vyvarovat příliš odbornému ladění příspěvku a pište odlehčenou, až zábavnou formou. Občasný vtípek taky neuškodí, pokud je to vhodné. Přeci jen jde o články, které publikujeme na sociálních sítích. Lidé si sem chodí odpočinout a něco se dozvědět. Těžkých odborných textů mají dost z práce.
f) Pokud to není vzhledem k obsahu nutné, nepřikládejte do textu videa. Příspěvky s videem mají menší dosah. Videa jsou totiž často velice náročná na data potřebná pro jejich spuštění. Stále více lidí si články čte na svém telefonu a spouštění videa je často “zdlouhavé” a komplikuje samotné čtení.
Jak získat dobrý dosah?
- Sdílejte svůj nový článek nejen na LinkedIn, ale i na dalších sociálích sítích – Twitter, Facebook.
- Na konec textu přidejte výzvu k akci (Call to Action) tipu: Líbil se Vám tento článek? Dejte mi o tom vědět jeho sdílením či likem.
- Aktivně se snažte podnítit diskusi a odpovídejte na dotazy.
Závěr
Více rad z nás dnes už bohužel nedostanete. Nyní je třeba si sednout, uvařit kávu a začít psát a zkoušet a zkoušet a zkoušet. Za nějakou dobu zjistíte, jak příspěvky a články pro svou cílovou skupinu psát a co nejlépe funguje. Nenechte se hlavně otrávit prvními neúspěchy. Nikomu se nepovedlo napsat skvělý článek na “první dobrou”, tedy pokud to není nový Stephen King.
A aby to mělo celé smysl, je dobré psaní článků podpořit i správně zpracovanou profesní vizitkou, Linkedin profilem.