Jak COVID-19 ovlivnil B2B sales


První polovina roku 2020 rozhodně nebyla podle představ obchodníků. Kvůli COVID-19 se však všichni museli přizpůsobit a konkrétně online salesu a marketingu se to povedlo slušně. A to především díky moderním technologiím, které přímo nahrávají práci z domova. Pandemie však celkově ovlivnila byznys negativně, což určitě pocítil každý z nás. Navíc ještě nemáme vyhráno.

Tyto statistiky jsou pouze odrazem krátkodobého vlivu pandemie COVID-19, která ještě zdaleka neskončila. 

 1.       77 % sales profesionálů mělo v roce 2020 více virtuálních schůzek. (Zdroj: The LinkedIn State of Sales Report 2020)
 2.       44 % sales profesionálů říká, že se v roce 2020 zvýšil prodejní cyklus zákazníků. (Zdroj: The LinkedIn State of Sales Report 2020)
 3.       42 % sales profesionálů bylo svědkem změn nebo propouštění ve společnostech svých zákazníků. (Zdroj: The LinkedIn State of Sales Report 2020)
 4.       51 % sales profesionálů posílá více e-mailů. (Zdroj: The LinkedIn State of Sales Report 2020)
 5.       57 % sales profesionálů víc telefonuje. (Zdroj: The LinkedIn State of Sales Report 2020)
 6.       55 % podniků snížilo svůj rozpočet v důsledku COVID-19. (Zdroj: McKinsey B2B Decision Maker Pulse Survey, April 7, 2020)
 7.       Před COVID-19, 52 % lidí tvrdilo, že tradiční prodejní interakce je to nejdůležitější a 48 % tvrdilo, že nejdůležitější je digitální interakce. Pandemie to otočila o 18 %. Nyní si 66 % lidí myslí, že nejdůležitější je při prodeji digitální interakce. (Zdroj: McKinsey B2B Decision Maker Pulse Survey, April 7, 2020)
 8.       78 % společností má stejné nebo vyšší výdaje za nové a stávající technologie. (Zdroj: Aberdeen, Business Resilience and Agility: A Benchmark of Performance amid Uncertainty)
 9.       50 % společností zažilo pokles stávajících i potenciálních příjmů. (Zdroj: Aberdeen, Business Resilience and Agility: A Benchmark of Performance amid Uncertainty)

Je vidět, že COVID-19 přinesl hodně změn. Zároveň však současná situace podpořila dlouhodobé trendy, které se daly do pohybu ještě před začátkem roku 2020. Zde jsou některé z nich:

 • Zpracování a analýza dat je čím dál důležitější pro přežití byznysu a sales to dobře ví. Proto si organizace dávají záležet na dlouhodobých metrikách založených na prodejních datech nebo spokojenosti zákazníků.
 • Na vzestupu je systém „data-driven“ organizací, kde jsou data na prvním místě.
 • Osobní schůzky musely být na dlouhé měsíce odloženy, ale o to důležitější je budování vztahů se zákazníky a hledání nových obchodních kontaktů. Například přes LinkedIn.
 • Profesní síť LinkedIn hraje čím dál důležitější roli v prodejním procesu, a to jak na straně prodávajících, tak i kupujících.
 • Vedení společností tomu mnohdy nepřikládá důležitost, ale pro zákazníky je nejcennější, když jim prodejci umí naslouchat a získají si tak jejich důvěru.

 Zajímáte se o LinkedIn a chcete ho více využívat pro obchodní účely? Přečtěte si, jaké novinky vám v tom můžou pomoci.

 

Související články

Staňte se součástí naší komunity a přihlašte se k odběru novinek.